2019. április 10., szerda

EMLÉKEZETI SZUPERHŐSÖK AVAGY DR.MURPHY-K KÖZTÜNK ÉLNEK

Nem szívesen hagyom ki a tavaly óta futó amerikai kórház sorozatot, nagy rajongója lettem, a fiatal, megragadóan kedves, savant szindrómás, autizmussal élő orvos-zseninek. Dr. Murphy, kertelés nélkül mondja ki a halálos diagnózist, de belső mozijában már látja, hogyan lehet a bajt gyógyítani. Ha nem is ennyire látványosan, de a hozzá hasonló emberek köztünk élnek.


Géniuszi tehetségüket egy különleges fejlődési rendellenesség, egy kognitív (észlelési-gondolkodási) zavar okozza, miközben bizonyos képességeik rendkívüli elmaradásában vagy hiányában szenvednek.


"Anya, emlékszel, amikor 2009.március 19-én elmentünk a Skanzenbe és volt egy fekete kecske?" - kérdezi Gergő, mert minden egyes élményéhez képes évszámot és napot rendelni, miközben súlyos szövegértési nehézséggel küzd.

Többletek kontra hiányok
A savantokra a nyelvi és kommunikációs fejlődésben való jelentős visszamaradás is jellemző, miközben képesek memorizálni egy tájképet, és tökéletesen visszaadni a látottakat. Stephen Wiltshire, angol savant-autista, téri memóriája példátlan, rendkívüli pontossággal képes megfesteni azt, amit lát. Például egy rövid helikopterezés után zavarba ejtő részletességgel rajzolta le Tokió látképét, de ugyanezt tette Manhatten-nel és Mexico várossal is.


A savantizmust gyakran mossák össze az autizmussal, de nincs egyértelmű átjárás a kórképek között. Nagyjából a savantok fele autista is, a másik felük azonban egyéb fejlődési rendellenességben szenvednek.


Az igazi Esőember
A leghíresebb savant Kim Peek, aki a  többszörös Oscar-díjas film, az Esőember megihletője is volt, és akivel Dustin Hoffmann is találkozott, mielőtt megformálta a karaktert.  Kim kisagyi sérüléssel, és ennek következményeként nagyfejűséggel jött világra. Fotómemóriájában benne volt a teljes, amerikai úthálózat, rendkívüli számolási és gyorsolvasási képességgel bírt, tudta  a bal szemével a bal, a jobb szemével a jobb oldali lapot olvasni, a két oldallal 10 másodperc alatt végzett, és az olvasottak 98 százalékára emlékezett, míg ez a szám, egy átlagembernél kb. 40 százalék. Önellátási képességei azonban rendkívül elmaradottak voltak, állandó segítségre szorult. 

Zseni vagy fogyatékos?
Treffert, a savant-kór vezető kutatójának becslése szerint közel ötven, savant-zseni él ma a világban, de ennél jóval többen rendelkeznek savant-szerű, kiemelkedő képességekkel egy-egy területen. Úgy tűnik azonban, hogy az agy valamely, kiugró teljesítményéért valamilyen más képességet kell feláldozni.
"Hogy mi a helye az emberi populációban az ilyen sajátos fejlődésnek, arra nehéz választ adni, de akár evolúciós oka is lehet annak, hogy ez az egész még nem törlődött ki az emberiség fejlődéstörténete során."
(Damian Milton, pszichológus, autizmus kutató)

forrás:
mindsetpszichológia.hu

Pápai Ildikó
életvezetési tréner
idobenvagy.com