2019. szeptember 18., szerda

TE HÁNYADIKKÉNT ÉRKEZTÉL?

Barátokkal nyaralni nemcsak azért jó, mert a nagyobb gyerekek magukra vállalják a kicsik szórakoztatását, - és mi felnőttek, végre leülhetünk kártyázni -, de azért is, mert a gyerekek viselkedéséből kiolvasható, kinek milyen szelet jutott a családi hierarchiában.



Alfred Adler osztrák pszichiáter mondta először, hogy a születési sorrend kihat a személyiségünkre, a képességeinkre, emberi kapcsolatainkra, és ezeket az attitűdöket cipeljük magunkkal egész felnőtt életünkben.
Hataloméhes-konzervatív: az elsőszülött
Az első gyerek maradéktalanul élvezheti szülei teljes és osztatlan figyelmét és imádatát. Mivel gyerekként is nagyobb elvárás nehezedik rájuk, az elsőszülöttek szorgalmasabbak, kitartóbbak, magabiztosabbak és magasabb képzettséget szereznek, mint testvéreik.
Például Nobel-díjasok, amerikai elnökök, és asztronauták között is javarészt első gyereket találunk.
De, autisták között is 42% az elsőszülött, de a negyedik szülöttek, már csak 10%-ot képviselnek.


Nyitott és empatikus: a másodszülött
Kezdetektől azt szokja meg, hogy nincs egyedül és mindenen osztoznia kell. Ezért vagy versengővé válik vagy igyekszik minél jobban különbözni a nagy tesótól. Jellemző rájuk a rugalmasság, kevésbé szoronganak a teljesítményük miatt, kreatívak, bevállalósak.
Kutatások szerint az új, radikális eszmék mellett az elsőszülöttek 47, míg a másodszülöttek 89%-a  mer kiállni, közülük kerülnek ki a nagy forradalmárok!


Cukiságfaktor - a legkisebb gyerek
Nincs könnyű helyzetben, mert vagy túlzott figyelemnek van kitéve, de más esetben a sor végére is kerülhet, mert rá jóval kevesebb idő jut, és mindent megörököl a többiektől. Hogy kivívja helyét a családban magabiztossá, leleményessé, önállóvá kell válnia.


Igazi diplomata - a középső
Pozíciója speciális, mert hiányzik számára a legidősebbnek járó hatalom, és a legkisebbnek járó figyelem, ezért jó diplomácia érzékre, alkalmazkodásra van szüksége. Adler szerint a középső gyerek a családi Béketeremtő!
Az említett, barátokkal közös nyaraláson egy középsőnek született 6 éves kislány folyton kiabált és táncolt,  mindig az övé volt az utolsó szó, elmondása szerint neki ez teljesen természetes. Vagyis Adlernek sem lehet mindig igaza!


Igazi kiskirályok- az egykék
Eredményorientáltságban és motivációban sokban hasonlít az elsőszülöttekre, igyekszik a szüleinek megfelelni. Mivel senkivel nem kell harcolnia a pozícióért, előfordul, hogy túlzott fontosságot tulajdonít magának, számukra a közösségbe kerülés jelenti a "trónfosztást". Általában jobban kijön a felnőttekkel, mint kortársaival.


Az évmilliók során nemcsak az egyén, de a család is evolúciós folyamaton megy át,  amelyben az új tagok érkezésével mindenkinek kialakul a pozíciója, feladata.  Ez az egyedi viszonyulás vagy bánásmód lesz az, ami olyannyira különböző személyiséget, alkalmazkodást és az élethez való hozzáállást eredményez a genetikailag ugyanabból a családból jövő, ám végül mégis sokszor különböző testvérekben.
És ez a genetikai kódoltság fogja valakiben életre hívni az elsőszülött elnököt,  a másodszülött költőt vagy a család szeme fényét, akiből világutazó majd sikeres startup vállalkozó lesz!

Pápai Ildikó
életvezetési tréner