Komoly tévhit, hogy az önkéntesség az unatkozó háziasszonyok hobbija. Az altruizmus vagyis amikor másokon segítünk a jutalmazás igénye nélkül, nemcsak a középkorúakban merül fel. Az iskolás gyerekek szocializációja során például fontos cél, hogy a mindenkori közösségük aktív tajgaivá váljanak. Egy új típusú önkéntesség is megjelent a fiatal felnőttek részéről, akik számára inkább gyakorlat és a kapcsolati tőke megszerzése, mégis sokat jelent. De az önkéntesség segíthet a nyugdíjas korosztálynak is, az elszigetelődés, a betegségekbe menekülés helyett lehet alternatíva.
Egy a sok közül?
Zöldebb, boldogabb város, egészségesebb városlakók? Erre a kérdésre keresi a választ a Messzelátó Egyesület önkéntes közössége. Csapszerelés, ökológiai programok tartása rendezvényeken, sokszínű és a közösség igényeit szem előtt tartó csapat a fenntartható életmódra, a környezetvédelemre és az egymástól tanulásra helyezi a figyelmet. Szeretik a várost, nem akarnak kiköltözni, itt akarják megtalálni mindazt, ami örömteli, egészséges, és a természettel összhangban van, és segít visszaállítani a megbomlott harmóniát.
Tevékenységük során arra igyekeznek felhívni a figyelmet, hogy ha 2050-ig több ezer ember legalább 1 szokását megváltoztatná a környezet állapotának javításáért pl. zöldít, tudatosan fogyaszt, nem termel hulladékot vagy egy dolgot ad a helyi közösségének pl. támogat, megoszt, akkor egy egészségesebb jövőt hozhatnánk létre együtt!
Európában kb. 92-94 ezer ember önkénteskedik, leginkább Ausztria, Németország, Hollandia, és a skandináv államok járnak az élen. Hazánk az unió 28 országa közül a 20. helyen áll az önkéntességben való részvételben.
Ő miért csinálja?
Zádori Henriettát évek óta ismerem, tagja az érdi rászorulók csoportjának, rendszeresen adományokat gyűjt, szortíroz, eljuttat családokhoz, kézműves termékeivel fogyatékkal élő gyerekeknek gyűjt, legutóbb a Szikra Tehetséggondozó Egyesületet hozta létre, ahol atipikus tehetségeket, autizmussal élő gyerekek és szüleik érdekképviseletét, támogatását látja el.
"Minden ember, ha egy picit adna magából, már jobbá tehetnénk a környezetünket. Segíteni, adni fantasztikus érzés, jó ügyért kiállni motiváló. Mi is voltunk mások segítségére rászorulva és nagyon jól esett a támogatás. Kisfiamnak is azt tanítom, hogy nem kell feltétlenül anyagi dolgokat adományozni, hanem egy szó, egy mosoly, egy tett is fontos! Nem érzem magam sem egyedinek, sem különlegesnek, egy vagyok a sok közül, de egy életünk van, és egy van a gyermekeinek is. Kötelességünk jónak lenni, hogy az ő jövőjük is jó lehessen!"
Pápai Ildikó
életvezetési tréner
Néhány önkéntes lehetőség:
humusz.hu
tegyeljot.hu
unicef.hu
maltai.hu
önkéntes.hu